Zasiłek dla bezrobotnych w pigułce – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?

Brak pracy to poważny problem. Bezrobocie prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, w tym na przykład poczucia wykluczenia społecznego. Jeśli chodzi jednak o bliższą perspektywę, to najbardziej palącym problemem jest spadek dochodów.  Na szczęście, państwo w ramach polityki na rynku pracy oferuje osobom pozbawionym zatrudnienia wsparcie w postaci zasiłku dla bezrobotnych. Więcej informacji na ten znajdziesz… Czytaj dalej Zasiłek dla bezrobotnych w pigułce – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?

Urząd Pracy w pigułce – czym zajmuje się ta instytucja i dlaczego warto z niej skorzystać?

Jednym z zadań realizowanych przez państwo jest polityka na rynku pracy. Jej celem jest ograniczanie bezrobocia w naszym kraju, a jeśli takie wystąpi – niwelowanie jego negatywnych skutków. Realizacją zadań z tego obszaru zajmuje się m.in. Urząd Pracy. Jaki jest zakres kompetencji tego organu? Odpowiedź na pytanie znajdziesz w naszym tekście. Urząd Pracy – zakres wykonywanych… Czytaj dalej Urząd Pracy w pigułce – czym zajmuje się ta instytucja i dlaczego warto z niej skorzystać?

Jak przygotować dobre CV? Jak skutecznie stworzyć życiorys? Porady

Głównym celem CV jest przyciągnięcie uwagi rekrutera i przekonanie go, że nadajesz się na dane stanowisko. Musisz pokazać, że posiadasz umiejętności, doświadczenie i wartości potrzebne do pracy na tym stanowisku. Jeśli Twoje CV nie zawiera tych elementów, nie zostanie nawet przeczytane! Dobrze napisane CV może być pomocne przez całą karierę.

Gdzie warto szukać i znaleźć pracę?

Poszukiwanie pracy jeszcze nigdy nie było tak proste, a jednocześnie tak trudne, jak ma to miejsce obecnie. Z jednej strony mamy dostęp do narzędzi internetowych, które znacznie zwiększają nasze możliwości działania. Z drugiej jednak musimy pamiętać, ze takimi samymi możliwościami dysponują także… inni specjaliści, którzy szukają zatrudnienia. Gdzie szukać pracy, prócz Urzędu Pracy by Twoje… Czytaj dalej Gdzie warto szukać i znaleźć pracę?

Jaki zawód wybrać, by uniknąć bezrobocia? Które kierunki są przyszłościowe i dobrze płatne?

Właściwie każdy młody człowiek stoi przed wyborem kierunków studiów/zawodu. Jednym z kryteriów wyboru są – obok pasji i zainteresowań – perspektywy zawodowe dla danej branży. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, ponieważ od zapotrzebowania na przedstawicieli danej profesji zależą ich zarobki oraz pozycja zawodowa. Jaki zawód wybrać, by uniknąć bezrobocia? Przeczytaj nasz tekst, by… Czytaj dalej Jaki zawód wybrać, by uniknąć bezrobocia? Które kierunki są przyszłościowe i dobrze płatne?

Jak wygląda bezrobocie w Europie?

W ciągu ostatnich trzech lat, mogliśmy spotkać się z wieloma sytuacjami, które stały się tematem przewodnim rozmów wielu polityków i ekonomistów. Ponad dwa lata pandemii, a także wojna na Ukrainie, odbiły się niekorzystnie na państwowej gospodarce większości państw świata, a w szczególności tych europejskich. W dzisiejszym artykule, poruszymy wszelkie kwestie związane z bezrobociem w Europie… Czytaj dalej Jak wygląda bezrobocie w Europie?

Jak wygląda struktura zatrudnienia w Polsce?

Obecna i prognozowana sytuacja na krajowym rynku pracy to aspekt, który jest na bieżąco badany przez organy państwowe, w tym w szczególności przez Główny Urząd Statystyczny. Informacje z tego obszaru są niezwykle istotne z punktu widzenia polskiego rządu. Dzięki informacjom m.in. na temat struktury zatrudnienia poszczególne resorty mogą kształtować politykę w zakresie edukacji wyższej, inwestycji… Czytaj dalej Jak wygląda struktura zatrudnienia w Polsce?

Jak wygląda bezrobocie w Polsce? Tabela bezrobocia

Wraz z rozpoczęciem się pandemii koronawirusa w 2020 roku, tematy, takie jak inflacja czy bezrobocie należą do jednych z najczęściej poruszanych kwestii w naszym kraju. Od owego czasu, wskaźnik tego drugiego, stopniowo się zwiększał, do tego stopnia, że w styczniu bieżącego roku wynosił 5,5%. Obecnie jednak, stopa bezrobocia spadła do 5,1%, dzięki czemu, zdaniem Eurostatu,… Czytaj dalej Jak wygląda bezrobocie w Polsce? Tabela bezrobocia

Jakie są rodzaje bezrobocia?

Bezrobocie to zjawisko, które jest nieodłącznym elementem recesji gospodarczej, ale występuje ono także w czasach pozytywnej koniunktury. Bezrobocie jest nie tylko medialnym tematem, o którym możesz usłyszeć w telewizji. Jest to także ważne zagadnienie z punktu widzenia teorii ekonomii oraz rynku pracy. Jedną z kwestii poruszanych przez badaczy w tym zakresie są rodzaje bezrobocia. Więcej informacji na… Czytaj dalej Jakie są rodzaje bezrobocia?

Co to jest stopa bezrobocia?

Zapewne niejeden raz spotkałeś się z określeniem „stopa bezrobocia”. W zasadzie, taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić. Jest to termin, który stosuje się podczas badań statystycznych czy debat politycznych. Co to jest stopa bezrobocia? Odpowiedź na to pytanie poznasz dzięki przeczytaniu naszego tekstu.