Poszukiwanie pracy jeszcze nigdy nie było tak proste, a jednocześnie tak trudne, jak ma to miejsce obecnie. Z jednej strony mamy dostęp do narzędzi internetowych, które znacznie zwiększają nasze możliwości działania. Z drugiej jednak musimy pamiętać, ze takimi samymi możliwościami dysponują także… inni specjaliści, którzy szukają zatrudnienia. Gdzie szukać pracy, prócz Urzędu Pracy by Twoje starania zakończyły się sukcesem? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem. Powodzenia!
Gdzie należy szukać zatrudnienia? Przykładowe sposoby działania
Nie istnieje zamknięty katalog metod działania pozwalających na szybkie znalezienie pracy. Jeśli jednak poszukujesz nowej pracy, warto, byś zastosował następujące sposoby działania:
- aktywność na internetowych portalach ogłoszeniowych,
- osobiste wizyty w przedsiębiorstwach,
- a może… freelancing/własny biznes?
Co warto wiedzieć na temat wyżej wymienionych sposobów działania?
Aktywność na internetowych portalach ogłoszeniowych
Internetowe portale ogłoszeniowe od lat cieszą się sporą popularnością. Ich używanie to przede wszystkim wygoda. Nie trzeba wychodzić z domu, by dostarczyć dokumenty aplikacyjne (CV, list motywacyjny) do potencjalnego pracodawcy. Wystarczy rozsiąść się wygodnie w fotelu, zalogować na dany portal, przejrzeć dostępne oferty i odpowiedź na interesujące ogłoszenie.
Takie rozwiązanie ma jednak również pewną słabość. Paradoksalnie, wada ta wynika z popularności portali ogłoszeniowych. Otóż, aplikowanie za pośrednictwem internetowej platformy oznacza konieczność rywalizacji z innymi, czasem bardzo licznymi kandydatami. Sytuację komplikuje fakt, że w niektórych przypadkach na jedną ofertę pracy aplikuje nawet kilkaset osób.
Osobiste wizyty w przedsiębiorstwach
Uzupełnieniem aktywności na portalach ogłoszeniowych może być osobiste odbywanie wizyt w przedsiębiorstwach, które są Twoim zdaniem odpowiednim pracodawcą. W takiej sytuacji prawdopodobieństwo znalezienia firmy, który akurat prowadzi rekrutację na dane stanowisko, nie jest szczególnie wysokie, ale jeśli trafisz na taki podmiot, szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną znacząco wzrastają.
Osobiste wizyty w firmach to działanie, które – choć czasochłonne – jest dowodem na zaangażowanie kandydata oraz wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia założonego celu.
A może… freelancing/własny biznes?
Jeśli podejmowane przez Ciebie wysiłki w celu znalezienia satysfakcjonującej posady okazują się bezskuteczne, być może lepszym sposobem działania jest działanie jako freelancer? Takie rozwiązanie pozwala na zdobycie w krótkim czasie niezależności finansowej. Jest to z pewnością dobry sposób działania, aczkolwiek trzeba pamiętać, że sprawdzi się on jedynie w przypadku niektórych zawodów. Oto niektóre z nich: specjalista ds. projektowania stron internetowych, grafik, copywriter, content writer itp.
Ciekawym rozwiązaniem może być utworzenie własnego biznesu. Oczywiście, decyzja w tym zakresie powinna być przemyślana – taki stan rzeczy wynika między innymi stąd, że prowadzenie aktywności biznesowej wymaga ponoszenia nakładów finansowych. Z drugiej jednak w 2022 roku możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej. Rozwiązanie to stanowi ukłon w stronę przedsiębiorczych osób i pozwala na uniknięcie opłat ZUS itp. w przypadku osiągania przychodów na poziomie nieprzekraczającym połowy minimalnego wynagrodzenia ustawowego.
Gdzie warto szukać i znaleźć pracę? Podsumowanie
Powyższe porady znacznie zwiększają szansę na zatrudnienie satysfakcjonującego zatrudnienia. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza, że dzięki zastosowaniu tych sposobów działania uzyskujemy gwarancję sukcesu. Jedno jest pewne: do osiągnięcia sukcesu na rynku pracy niezbędna jest wytrwałość, odpowiednie przygotowanie w formie stworzenia dobrego CV oraz… odrobina szczęścia.