Jak wszyscy wiemy, rynek pracy w Polsce jest mocno konkurencyjny. Nie jest łatwo znaleźć pracę, zwłaszcza jeśli jesteś nowy na rynku. Konkurencja jest duża i coraz trudniejsza z każdym mijającym dniem. Jednak jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, jak skutecznie zmienić pracę, to jestem pewien, że będziesz w stanie znaleźć swoją wymarzoną pracę w krótkim czasie!
Krok 1 – Uaktualnij swoje CV
Możesz myśleć, że CV, którego używałeś w przeszłości jest nadal skuteczne, ale może tak nie być.
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie ważne jest, aby Twoje CV zawierało najnowsze doświadczenia zawodowe, umiejętności, osiągnięcia i wykształcenie. W przeciwnym razie pracodawcy mogą łatwo odrzucić Cię jako kandydata, ponieważ nie wierzą, że jesteś wystarczająco dobrany dla ich firmy lub branży.
Istotne jest również, aby aktualizować wszelkie doświadczenia wolontariackie wymienione w CV, tak aby odzwierciedlały one jak daleko w przeszłość sięga Twoja kariera.
Krok 2 – Bądź wytrwały
Powinieneś być wytrwały podczas zmiany pracy. Wytrwałość jest istotna, ponieważ pokazuje, że masz silną etykę pracy i że jesteś gotów zrobić wszystko, co trzeba, aby osiągnąć swoje cele.
Być może będziesz musiał ubiegać się o dziesiątki ofert pracy, zanim znajdziesz tę właściwą, więc nie zniechęcaj się – jeśli jedna odmowa prowadzi do drugiej.
Sprawdź też: Gdzie warto szukać i znaleźć pracę?
Krok 3 – Bądź przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej
Rozmowa kwalifikacyjna to Twoja szansa na pokazanie pracodawcy, że dobrze nadajesz się na dane stanowisko. Najlepszym sposobem, aby to zrobić jest przygotowanie i wiedza o tym, co chcesz powiedzieć. Oto kilka sposobów, w jaki możesz się przygotować:
- Ćwiczenie odpowiedzi na typowe pytania wywiadu. Pomoże ci to świetnie odpowiedzieć, gdy zapytają cię o coś takiego jak „Opowiedz mi coś o sobie” lub „Jaka jest twoja największa słabość”
- Powinieneś wiedzieć co firma robi i jak to pasuje do większego obrazu branży oraz Twojej kariery. Jeśli to możliwe, badaj to z wyprzedzeniem, więc jeśli zapytają o to podczas wywiadu, Twoja odpowiedź nie będzie wyglądała na to, że jesteś nieprzygotowany lub nieobeznany z ich działalnością.
- Podkreśl to, jakie umiejętności i doświadczenie czynią ich wyjątkowymi w porównaniu z innymi firmami w ich branży – i jak mogą skorzystać z zatrudnienia kogoś takiego jak TY! Na ich stronie internetowej lub w innych miejscach mogą znajdować się rzeczy, dzięki którym ludzie mogą dowiedzieć się o nich więcej – poszukaj tych informacji przed udaniem się na rozmowę kwalifikacyjną, aby gdy ktoś zapyta „Dlaczego chcesz tu pracować?”, istniały konkretne powody, dla których TA konkretna praca jest idealna dla TWOICH umiejętności i doświadczenia!
Krok 4 – Bądź pewny siebie
Pewność siebie to istotny element zmieniania pracy. Jeśli jesteś zdenerwowany lub przestraszony, to nie przejdzie w Twoim “interview”. Upewnij się, że zrobiłeś porządny research na temat firmy i jej kultury przed rozmową, przez co będziesz mógł ze spokojem odpowiadać na pytania rekrutera.
Bądź ze sobą szczery, jeśli chodzi o opisywanie swoich doświadczeń związanych z polowaniem na pracę, mocnych i słabych stron, a także tego, jak bardzo jesteś przygotowany na to konkretne stanowisko. Nie wyolbrzymiaj niczego w swoim CV lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej – może się to później okazać brzemienne w skutkach!
Bądź uprzejmy i przyjazny, dziękując za poświęcony czas na koniec spotkania. Jeśli zaproponują kawę lub wodę, przyjmij ją łaskawie, ponieważ może to być ich sposób na okazanie szacunku kandydatom.
Krok 5 – Znajdź mentora
Mentorzy mogą pomóc Ci w zmianie pracy, pomogą Ci w przygotowaniu CV i listu motywacyjnego oraz przygotowaniu się do rozmów kwalifikacyjnych i stworzeniu planu śledzenia przebiegu rozmów.
Mogą doradzić, w co się ubrać i jak przygotować się do samej rozmowy. Mentorzy mają również doświadczenie w negocjowaniu wynagrodzenia i będą w stanie zaoferować sugestie, jak poradzić sobie z tym trudnym tematem, gdy pojawi się on w rozmowie kwalifikacyjnej.
Przykładowo mentor z rynku IT może pomóc Ci przygotować się do rozmowy technicznej na stanowisko developera, podpowie Ci jakie stawki panują aktualnie na rynku oraz uświadomi Ci czy Twoje umiejętności pozwolą Ci na na wyższe lub niższe wynagrodzenie względem widełek rynkowych.
Krok 6 – Wiedz, czego chcesz
Wiedza o tym, czego chcesz i jasność w tej kwestii to pierwszy krok do skutecznej zmiany pracy. Twój cel zawodowy, a przynajmniej cele krótkoterminowe, powinny być jasno określone w Twoim umyśle. Wiedza o tym, czego dokładnie chcesz, pomoże Ci odfiltrować niepotrzebne oferty pracy i skupić się na tych, które odpowiadają Twoim zainteresowaniom i umiejętnościom.
Dzięki temu, gdy pojawi się okazja, nie będzie to tylko kwestia bycia „w potrzebie”, ale raczej taka, w której można się dopasować – czyli coś, co spełnia potrzeby obu stron.
Musisz podjąć pewne kroki, które zaoowcują w przyszłości
Kiedy próbujesz zmienić pracę, istotne jest, aby mieć dobre CV. Bez takiego dokument nie będzie łatwo dostać się na rozmowę kwalifikacyjną. Musisz również wiedzieć jak napisać dobre CV, aby mogło ono przyciągnąć uwagę pracodawców. Jeśli chcesz, aby Twoje CV zostało zauważone przez pracodawców to upewnij się, że:
- Zawierasz w swoim CV wszystkie istotne informacje
- Twoje CV ma odpowiednie formatowanie i układ
- Jest wolne od błędów gramatycznych i literówek
Podsumowanie
Szukanie pracy może być niezwykle stresujące. Jednakże jest to równie dobrze ekscytujące i satysfakcjonujące doświadczenie, jeśli jesteś do niego przygotowany. Dzięki tym wskazówkom, powinieneś być w stanie znaleźć odpowiednią dla siebie pracę w krótkim czasie!