W ciągu ostatnich trzech lat, mogliśmy spotkać się z wieloma sytuacjami, które stały się tematem przewodnim rozmów wielu polityków i ekonomistów. Ponad dwa lata pandemii, a także wojna na Ukrainie, odbiły się niekorzystnie na państwowej gospodarce większości państw świata, a w szczególności tych europejskich. W dzisiejszym artykule, poruszymy wszelkie kwestie związane z bezrobociem w Europie na rok 2022.
Bezrobocie w Europie – statystyki
Zanim jednak przejdziemy do omawiania szczegółów, skupmy się na statystykach. Eksperci podają, że poziom ogólnego bezrobocia w Europie jest niebezpiecznie wysoki. Wynosi aż 6,5%, co w przeliczeniu na liczbę ludności daje ponad piętnaście milionów niezatrudnionych osób. W Polsce sytuacja wygląda nieco lepiej, o czym można się dowiedzieć z naszego innego wpisu: Bezrobocie w Polsce. Tabela bezrobocia.
Strefa EURO
Sprawa ta ma się jednak nieco inaczej, jeśli chodzi o samą strefę, w której obowiązuje waluta Euro. Tutaj stopa bezrobocia jest o wiele wyższa i wynosi ponad 7,2%.
Najniższa stopa bezrobocia
Najniższym poziomem bezrobocia, wśród wszystkich krajów europejskich, mogą pochwalić się Czechy (3,2%), Niemcy (5,0%), a także Polska (5,1%). Tak – to właśnie nasz kraj zajmuje trzecie miejsce w czołówce państw o najmniejszej liczbie osób, nieposiadających zatrudnienia.
Najwyższa stopa bezrobocia
Mając na względzie natomiast najwyższy poziom bezrobocia, możemy wymienić tutaj takie kraje, jak chociażby Hiszpania (20,1%), Grecja (14,3%) czy Chorwacja (7,2%), gdzie stopy, wynoszą nawet ponad dwadzieścia procent.
Przyczyny dużych rozbieżności bezrobocia wśród poszczególnych państw Europy
Czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego wśród krajów europejskich, możemy odnotować tak wielkie rozbieżności poziomu bezrobocia? Powody tego zjawiska są różne, a do ich dogłębnego zrozumienia, niezbędna jest analiza poszczególnych państw.
Bogaty zachód oraz północ…
Na wstępie, przyjrzyjmy się Niemcom, które zajmują drugie miejsce na liście w rankingu państw, o najniższej stopie bezrobocia. Inwestycje w przemysł zaawansowanych technologii, a także przemysł rzemieślniczy sprawiły, że rząd niemiecki co roku przyjmuje tysiące imigrantów zarobkowych. Zarówno Niemcy, jak i inne państwa Europy Północnej oraz zachodniej, z Norwegią (3,3%) na czele, wyróżniają się wysokim poziomem rozwoju gospodarczego. Wpływ ma na to również prowadzona polityka ekonomiczna, nastawiona przede wszystkim na rozwiązania kapitalistyczne, a także wolny rynek.
…i biedne południe
Teraz, pod lupę weźmy państwa południa, gdzie – jak już dowiedziałeś się ze wcześniejszej części naszego artykułu – poziom bezrobocia jest najwyższy. Ogromny wpływ, ma na to w szczególności gospodarka oparta głównie na branży turystycznej, która swój kryzys przechodzi w sezonie jesienno-zimowym. Państwa, takie jak Hiszpania, Grecja czy Portugalia (8%), inwestując jedynie niewielką część pieniędzy rządowych w przemysł, doprowadza swoją gospodarkę do powolnego upadku.
Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł nieco przybliżył Ci temat bezrobocia nie tylko w poszczególnych państwach europejskich, ale również na całym kontynencie. Jak widzisz, wysokie inwestycje w przemysł to klucz do sukcesu, który zaprocentuje w przyszłości. Dlatego warto już dziś pomyśleć jaki zawód przyszłości wybrać i inwestować w dobre przygotowanie CV.