Jak wygląda bezrobocie w Europie?

bezrobocie w Europie

W ciągu ostatnich trzech lat, mogliśmy spotkać się z wieloma sytuacjami, które stały się tematem przewodnim rozmów wielu polityków i ekonomistów. Ponad dwa lata pandemii, a także wojna na Ukrainie, odbiły się niekorzystnie na państwowej gospodarce większości państw świata, a w szczególności tych europejskich. W dzisiejszym artykule, poruszymy wszelkie kwestie związane z bezrobociem w Europie na rok 2022.

Bezrobocie w Europie – statystyki

Zanim jednak przejdziemy do omawiania szczegółów, skupmy się na statystykach. Eksperci podają, że poziom ogólnego bezrobocia w Europie jest niebezpiecznie wysoki. Wynosi aż 6,5%, co w przeliczeniu na liczbę ludności daje ponad piętnaście milionów niezatrudnionych osób. W Polsce sytuacja wygląda nieco lepiej, o czym można się dowiedzieć z naszego innego wpisu: Bezrobocie w Polsce. Tabela bezrobocia.

Strefa EURO

Sprawa ta ma się jednak nieco inaczej, jeśli chodzi o samą strefę, w której obowiązuje waluta Euro. Tutaj stopa bezrobocia jest o wiele wyższa i wynosi ponad 7,2%.

Najniższa stopa bezrobocia

Najniższym poziomem bezrobocia, wśród wszystkich krajów europejskich, mogą pochwalić się Czechy (3,2%), Niemcy (5,0%), a także Polska (5,1%). Tak – to właśnie nasz kraj zajmuje trzecie miejsce w czołówce państw o najmniejszej liczbie osób, nieposiadających zatrudnienia.

Najwyższa stopa bezrobocia

Mając na względzie natomiast najwyższy poziom bezrobocia, możemy wymienić tutaj takie kraje, jak chociażby Hiszpania (20,1%), Grecja (14,3%) czy Chorwacja (7,2%), gdzie stopy, wynoszą nawet ponad dwadzieścia procent.

Tabela bezrobocia w europie 2022
źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/bezrobocie-rejestrowane-1-kwartal-2022-roku,3,50.html

Przyczyny dużych rozbieżności bezrobocia wśród poszczególnych państw Europy

Czy zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego wśród krajów europejskich, możemy odnotować tak wielkie rozbieżności poziomu bezrobocia? Powody tego zjawiska są różne, a do ich dogłębnego zrozumienia, niezbędna jest analiza poszczególnych państw.

Bogaty zachód oraz północ…

Na wstępie, przyjrzyjmy się Niemcom, które zajmują drugie miejsce na liście w rankingu państw, o najniższej stopie bezrobocia. Inwestycje w przemysł zaawansowanych technologii, a także przemysł rzemieślniczy sprawiły, że rząd niemiecki co roku przyjmuje tysiące imigrantów zarobkowych. Zarówno Niemcy, jak i inne państwa Europy Północnej oraz zachodniej, z Norwegią (3,3%) na czele, wyróżniają się wysokim poziomem rozwoju gospodarczego. Wpływ ma na to również prowadzona polityka ekonomiczna, nastawiona przede wszystkim na rozwiązania kapitalistyczne, a także wolny rynek.

…i biedne południe

Teraz, pod lupę weźmy państwa południa, gdzie – jak już dowiedziałeś się ze wcześniejszej części naszego artykułu – poziom bezrobocia jest najwyższy. Ogromny wpływ, ma na to w szczególności gospodarka oparta głównie na branży turystycznej, która swój kryzys przechodzi w sezonie jesienno-zimowym. Państwa, takie jak Hiszpania, Grecja czy Portugalia (8%), inwestując jedynie niewielką część pieniędzy rządowych w przemysł, doprowadza swoją gospodarkę do powolnego upadku.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł nieco przybliżył Ci temat bezrobocia nie tylko w poszczególnych państwach europejskich, ale również na całym kontynencie. Jak widzisz, wysokie inwestycje w przemysł to klucz do sukcesu, który zaprocentuje w przyszłości. Dlatego warto już dziś pomyśleć jaki zawód przyszłości wybrać i inwestować w dobre przygotowanie CV.