Jaki zawód wybrać, by uniknąć bezrobocia? Które kierunki są przyszłościowe i dobrze płatne?

Jaki zawod wybrać kierunki przyszlosciowe i dobrze platne

Właściwie każdy młody człowiek stoi przed wyborem kierunków studiów/zawodu. Jednym z kryteriów wyboru są – obok pasji i zainteresowań – perspektywy zawodowe dla danej branży. Taki stan rzeczy nie powinien nikogo dziwić, ponieważ od zapotrzebowania na przedstawicieli danej profesji zależą ich zarobki oraz pozycja zawodowa. Jaki zawód wybrać, by uniknąć bezrobocia? Przeczytaj nasz tekst, by poznać cenne wskazówki w tym zakresie, a tutaj znajdziesz jak skutecznie znaleźć wymarzoną pracę.

Jakie zawody i branże dają dobre perspektywy?

Na podstawie informacji z forów branżowych oraz raportów można wskazać branże rynku pracy, które cieszą się sporym zainteresowaniem, a jednocześnie dają dobre szanse na lukratywne zatrudnienie. Oto niektóre z nich:

  • analityk,
  • informatyk (programista),
  • specjalista ds. marketingu internetowego.

Dlaczego w zestawieniu znalazły się właśnie te profesje?

Analityk – bo przetwarzanie informacji to podstawa

Dobrze wykwalifikowany analityk biznesowy to specjalista, który już teraz, w 2022 roku, może liczyć na ciekawe propozycje pracy. Wynika to stąd, iż w XXI wieku coraz większe znaczenie w funkcjonowaniu przedsiębiorstw – niezależnie od sektora oraz rozmiarów działalności – odgrywa umiejętne wykorzystane danych. Mogą one dotyczyć makroekonomii (poziom inflacji czy bezrobocia), preferencji konsumenckich itp.

Przetwarzaniem informacji oraz przedstawianiem ich w formie przejrzystych raportów zajmują się analitycy biznesowi. Przedstawiciele tego zawodu to specjaliści, którzy powinni posiadać dwa rodzaje kompetencji. Pierwszym z nich jest umiejętność posługiwania się oprogramowaniem komputerowym. Ceniona jest BARDZO DOBRA znajomość MS Excel (wraz z VBA), baz danych (MS Access, SQL, Oracle), a czasem także języków programowania, w tym w szczególności R oraz Python.

Oprócz tego, analityk powinien dobrze orientować się w kwestiach ekonomiczno-finansowych. Marża brutto, koszty stałe, zysk jednostkowy, dźwignia operacyjna to tylko niektóre spośród pojęć finansowych, które trzeba znać w tej branży.

Wymogi stawiane wobec analityków są spore. Z drugiej strony specjaliści ci mogą liczyć na zarobki na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych (aczkolwiek zazwyczaj płace oscylują między 5 a 8 tysięcy złotych.

Informatyk (programista)

Informatycy, w tym w szczególności specjaliści ds. programowania, cieszą się coraz lepszą pozycją na współczesnym rynku pracy. W zależności od profilu firmy mogą oni zajmować się np. tworzeniem i rozwijaniem aplikacji biznesowych, tworzeniem kodu do gier na komputery i urządzenia mobilne itp.

Już początkujący programiści mogą liczyć na wynagrodzenie zbliżone do średniej krajowej, zaś ich bardziej doświadczeni koledzy nierzadko osiągają nawet pięciocyfrowe kwoty. Aby jednak osiągnąć taki poziom, sam fakt ukończenia studiów IT nie wystarczy. Konieczne są także:

  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • znajomość różnych technologii (umiejętność posługiwania się jednym językiem programowania to dopiero połowa sukcesu) oraz dodatkowych bibliotek,
  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego (C1, aczkolwiek w niektórych firmach może wystarczyć B2),
  • soft skills, dzięki czemu możliwa będzie sprawna praca zespołowa.

Sprawdź też: Gdzie warto szukać i znaleźć pracę?


Specjalista ds. marketingu internetowego

Obecnie coraz więcej firm – nie tylko sklepy e-commerce – działa także w przestrzeni wirtualnej. Aby możliwe było podejmowanie skutecznych działań w zakresie marketingu online, niezbędne jest wsparcie ze strony profesjonalisty. Doświadczony specjalista ds. promocji w sieci to absolutne must have niezależnie do wielkości i branży przedsiębiorstwa.

Przedstawiciel tego zawodu pomoże w optymalizacji strony pod kątem SEO, stworzy merytoryczne treści content marketingowe (np. w formie bloga) oraz przygotuje taką witrynę, która jest wygodna i przejrzysta z punktu widzenia użytkownika.

Kształcenie się w tym kierunku jest dobrym rozwiązaniem z jeszcze jednego powodu. Coraz więcej specjalistów ds. marketingu online działa jako tzw. freelancerzy. Taki stan rzeczy oznacza, że praca w marketingu online może być świetnym rozwiązaniem jako pomysł na własny biznes lub dodatkowe źródło dochodów do etatu.

Podsumowanie

Jaki zawód należy wybrać, by móc uniknąć bezrobocia? Jaka profesja jest dobrym rozwiązaniem, jeśli poszukujesz wysokich zarobków? Niestety, nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jest tak, ponieważ każdy z nas ma różne zdolności, a co za tym idzie – predyspozycje do wykonywania danego zawodu.