Jak przygotować dobre CV? Jak skutecznie stworzyć życiorys? Porady

Jak napisac skuczne cv i znalezc prace

Głównym celem CV jest przyciągnięcie uwagi rekrutera i przekonanie go, że nadajesz się na dane stanowisko. Musisz pokazać, że posiadasz umiejętności, doświadczenie i wartości potrzebne do pracy na tym stanowisku. Jeśli Twoje CV nie zawiera tych elementów, nie zostanie nawet przeczytane! Dobrze napisane CV może być pomocne przez całą karierę.

Miej na uwadze, o co się ubiegasz

Aby Twoje CV wyróżniało się z tłumu i sprawiało, że będziesz pasował na dane stanowisko, musisz być odpowiednio przygotowany. Oznacza to dokładne przeczytanie opisu stanowiska, upewnienie się, że Twoje CV odpowiada wymaganiom zawartym w opisie stanowiska oraz że posiadasz wszystkie umiejętności potrzebne na tym stanowisku.

Oznacza to również upewnienie się, że posiadasz odpowiednie kwalifikacje do pełnienia tej roli i że będziesz w stanie dobrze się w nią wpasować.Nie zapomnij również o dopasowaniu kulturowym – upewnij się, że rozumiesz, jak wygląda kultura tej firmy przed złożeniem CV!


Sprawdź też: Gdzie warto szukać i znaleźć pracę?


Upewnij się, że Twoje CV jest aktualne

Kiedy zastanawiasz się jak przygotować dobre CV, upewnij się, że jest ono aktualne. Jeśli zmieniłeś pracę i zyskałeś nowe tytuły, upewnij się, że zaktualizowałeś swoje CV. Jeśli nie pracowałeś przez długi czas, upewnij się, że twoje CV jest zaktualizowane o Twoje najnowsze informacje. 

Stwórz dobre podsumowanie

Kiedy masz już świetne CV, czas na napisanie podsumowania. Podsumowanie jest twoim pierwszym wrażeniem u potencjalnego pracodawcy i powinno być starannie wykonane, tak aby przyciągnąć uwagę czytelnika. Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by podsumowanie Twojego CV zwórciło uwagę rekrutera.

  • Nie umieszczaj oświadczenia celu kariery – może to wydawać się sprzeczne z intuicją – w końcu wydaje się logiczne, że ktoś chciałby, aby ich podsumowanie CV reklamowało ich doświadczenie i umiejętności. Jednak wiele z tych stwierdzeń może natknąć się na zbyt sprzedajne lub nawet desperacko brzmiące („Szukam ekscytującej możliwości w marketingu!”). Lepszym pomysłem jest po prostu pozwolić reszcie CV mówić za siebie – pracodawcy patrzą na CV, ponieważ chcą wykwalifikowanych kandydatów, którzy pomogą im rozwijać swój biznes lub organizację w jakiś sposób – i jeśli naprawdę chcesz, aby twoje CV zostało zauważony przez rekruterów, wszystko, czego potrzebują, to rzut oka na to, co sprawia, że wyróżniasz się z tłumu kandydatów
  • Zachowaj koncentrację: Jeśli wszystko pójdzie dobrze podczas wstępnych rekrutacji przesiewowych (które zwykle występują przed wszelkimi formalnymi rozmowami kwalifikacyjnymi), postępuj zgodnie podpowiedziami rekrutera, przesyłając więcej informacji o sobie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub rozmowy telefonicznej (w zależności od tego, czy rekruterzy podali takowe informacje kontaktowe).

Nie zapomnij o swoich zainteresowaniach, wolontariacie i wyróżnieniach

Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania podczas pisania CV jest uwzględnienie wszystkich swoich zainteresowań, wolontariatów i wyróżnień.

Powodem tego jest to, że pokazuje to firmie, że masz dobrze zaokrągloną osobowość i nie jesteś tylko skupiony na zdobyciu pracy. Pokazuje to również, że jesteś osobą, która ma zainteresowania poza pracą i może być poświęcona czemuś innemu niż tylko zarabianiu pieniędzy.

Ważne jest, aby pokazać wszystkie swoje umiejętności, zwłaszcza jeśli można je przenieść na stanowisko, o które się ubiegasz. Dzieje się tak dlatego, że kiedy ktoś czyta twoje CV, chce wiedzieć, co czyni cię wyjątkowym jako osobę i jak będziesz pasował do ich organizacji.

Podkreśl najpierw swoją historię zatrudnienia

Jeśli masz stabilną historię pracy, warto najpierw podkreślić swoją historię zatrudnienia, a następnie podążać z innymi szczegółami.

  • Zacznij od swojej najnowszej pracy.
  • Nie uwzględniaj miejsc pracy, które nie są związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
  • Nie umieszczaj prac, dla których nie możesz przedstawić referencji.

Daj znać, że masz odpowiednie umiejętności

To do Ciebie należy pokazanie, że posiadasz umiejętności, których szuka dana organizacja. Najlepszym sposobem na to jest pokazanie, jak Twoje poprzednie doświadczenia pasują do danego stanowiska. Upewnij się, że Twoje CV jasno komunikuje, że idealnie pasujesz do tej roli.

  • Pokaż im, że masz umiejętności, których potrzebują – Można to zrobić poprzez wypunktowane punkty w swoim CV, ale także poprzez włączenie odpowiednich projektów lub działań w sekcji „Dodatkowe informacje” w profilu LinkedIn (jeśli takowy posiadasz). Twoje CV powinno również zawierać wszelkie istotne nagrody, uznania lub specjalne szkolenia, które mogłeś otrzymać w związku ze swoimi poprzednimi stanowiskiami, a także certyfikaty związane z konkretnymi programami komputerowymi.
  • Udowodnij im, że jesteś dobrym kandydatem – Jednym ze sposobów jest włączenie informacji o wszelkich pracach wolontariackich lub zaangażowaniu w społeczności.

Użyj dobrego szablonu

Szablon jest ważnym elementem Twojego CV. Jest to pierwsza rzecz, która przykuje uwagę potencjalnego pracodawcy.

Dobry szablon powinien być łatwy do zrozumienia i przyjemny do odczytania. Rozmiar czcionki powinien być wystarczająco duży, aby mógł być łatwo odczytany przez kogoś, kto ma słaby wzrok lub nosi okulary. Upewnij się również, że rozmiar czcionki nie jest zbyt duży lub zbyt mały. Jeśli użyjesz zbyt dużego rozmiaru czcionki, wtedy będzie to wyglądać tak, jakbyś próbował zbyt mocno zaimponować potencjalnemu pracodawcy, a jeśli rozmiar czcionki jest zbyt mały, wtedy będzie to wyglądać tak, jakbyś próbował coś przed nimi ukryć.

Poświęć czas na przygotowanie swojego CV

Kiedy starasz się o pracę, nieuniknione jest, że na Twoje CV spojrzy kilka osób. Nie wiesz, kto będzie czytał Twoją aplikację, ale jeśli się z nią spieszysz i nie poświęcisz czasu na przygotowanie jak najlepszej wersji, istnieją duże szanse, że jakiś rekruter pomyśli tak:

„Dlaczego wysłał mi tak nieprofesjonalny dokument? Jeśli nie potrafi zadbać o swoje własne dokumenty, to jak mam mu zaufać? Pewnie nawet nie dba o to, co robi”.

Oznacza to, że jeśli chcesz, aby ktoś zwrócił na Ciebie uwagę i zaufał Twoim umiejętnościom, upewnij się, że wysyłasz im swoją najlepszą wersję CV!

Podsumowanie

Dobre CV to podstawa w poszukiwaniu i zmianie pracy. Bez niego jesteś tylko kolejnym kandydatem na coraz bardziej zatłoczonym polu. Jeśli chcesz się wyróżnić z tłumu, poświęć trochę czasu na przygotowanie dokumentu, który podkreśli wszystkie Twoje mocne strony, a także wszelkie dodatkowe umiejętności i kwalifikacje.